Teksty naszych studentów w kwartalniku "Zupełnie Inny Świat"

Właśnie ukazał się 24. numer kwartalnika "Zupełnie Inny Świat", którego tematem przewodnim jest Islandia. W numerze między innymi dwa teksty przygotowane przez naszych studentów: "Mahal na Araw, czyli Wielki Tydzień na Filipinach" autorstwa Mirasol Grubby (tłumaczenie: Monika Wężyk) oraz "Niebo wciąż pełne znaczeń" Miłosławy Krogulskiej, Przewodniczącej Samorządu Studenckiego.

„Zupełnie Inny Świat” jest alternatywną propozycją wydawniczą dla obecnie istniejących pism skierowanych do młodzieży, które są – w zdecydowanej większości – komercyjne bądź upodabniają się do „szkolnych pomocy naukowych”. Czasopismo pomyślane jest jako platforma wymiany myśli, poglądów i pasji. Pismo adresowane jest do młodych (MENTALNIE!), którzy lubią czytać i traktują kontakt ze słowem pisanym jako naturalną ścieżkę rozwoju osobistego. Redaktorem naczelnym jest wykładowca Uczelni Korczaka - Adam Nyckowski.

Poniżej fragmenty tekstów naszych studentów:

"W Warszawie mieszkam już od prawie dekady. W ciągu tych wszystkich lat zauważyłam, jak wiele my, Filipińczycy, mamy wspólnego z Polakami. Szczególnie w wymiarze kultury i tradycji, w której czołową rolę odgrywa religia katolicka. Znane nam wszystkim święta obchodzimy jednak nieco inaczej. Zapraszam na opis obchodów Mahal na Araw – jednych z najważniejszych dni w filipińskim kalendarzu.

Filipiny znane są jako jedyny kraj azjatycki, który w przeważającej mierze jest chrześcijański. Początki kościoła w naszym kraju sięgają 1515 roku, gdy podczas jednej ze swoich wypraw portugalski odkrywca Fryderyk Magellan przez pomyłkę znalazł się na wyspie Cebu. Celem podróży było nabycie nowych towarów, przypraw i terenów kolonizacyjnych. W trakcie poszukiwań Magellan dobił targu z królem Humabon. Ich negocjacje zakończyły się ośmioma setkami nowoochrzczonych Filipińczyków".

"Gdy w 2008 roku zawód astrolog został dopisany do listy zawodów prowadzonej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, w prasie zawrzało. Za natychmiastowym wykreśleniem astrologa wnioskowali uczeni w Liście otwartym w obronie rozumu. Minister Jolanta Fedak astrologa jednak ze spisu nie wykreśliła. List... był jednak istotny, bo zwrócił uwagę szerokiej publiczności na ważny fakt: astrologia nie jest nauką w dzisiejszym tego słowa rozumieniu. Kto korzysta z jej metod, powinien mieć tego świadomość. Jest to wiedza potoczna, ciekawe hobby, niebanalne zainteresowanie. Nauka nie zajmuje się badaniem astrologii, a badania ilościowe najczęściej wykazują jej nieskuteczność. Ciekawość naukowców budzi za to recepcja astrologii w kulturze oraz historia jej idei. Ciekawość astrologów budzi wieloznaczność jej symboli i przydatność niektórych werdyktów. Postrzegają oni astrologię jako jeden z możliwych sposobów opisu świata. Ciekawość klientów skupia się na miłości, zdrowiu i pieniądzach".

Chcecie zapoznać się z całością? Kwartalnik dostępny jest w salonach Empik.

 

Okładkazis